Jak obniżyć poziom potasu?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Madziulka
0
Madziulka | 5 lat temu | 48593 pkt
Gdy dojdzie do wystąpienia arytmi lub poziom potasu przekroczy 6,5 mmol/l, istnieje potrzeba obniżenia jego poziomu. Używa się kilku sposobów na obniżenie poziomu potasu. Wybór zależy od stopnia i przyczyny hyperkaliemii, a także od różnych aspektów stanu pacjenta.
-Uzupełnianie wapnia (10% glukonian wapnia, najlepiej przez wkłucie centralne, ponieważ wapń może spowodować zapalenie żył) nie obniża poziomu potasu, ale powoduje spadek pobudliwości mięśnia sercowego, co chroni przed zagrażającymi życiu arytmiami.
-Insulina (np. dożylnie 10 jednostek insuliny (razem z 50ml 50% dekstrozy, aby zapobiec hipoglikemii (1 jednostka insuliny na 2–3 gramy glukozy)) doprowadzi do przesunięcia części puli potasu do komórek w wyniku zwiększonej aktywności Na-K ATPazy.
-Terapia wodorowęglanami (np. 1 ampułka (45mEq) wlana w czasie 5 minut) jest skuteczna w przypadkach kwasicy metabolicznej. Jon wodorowęglanowy pobudza wymianę komórkowego H+ na Na+ prowadząc do pobudzenia pompy sodowo-potasowej.
-Salbutamol (Ventolin), selektywny β2-mimetyk podawany wziewnie (np. 10–20 mg). Powoduje przechodzenie potasu do komórek obniżając tym samym jego poziom we krwi.
-Żywice jonowymienne (np. Calcium Resonium), które wiążą potas w jelicie i usuwają go przy defekacji. Calcium Resonium (15g 3 razy w ciągu dnia w wodzie) podaje się doustnie.
-Oporne na leczenie lub poważne przypadki mogą wymagać dializy do usunięcia potasu z krążenia.
-Zapobieganie nawrotom hiperkaliemii polega na zmniejszeniu przyjmowania potasu w pożywieniu, a także w lekach. Dodatkowo podaje się diuretyk (taki jak furosemid lub hydrochlorotiazyd).
-Gdy żadne środki nie są dostępne, można zastosować lewatywę.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.