Jak powstaje skała?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Kanalan
0
Kanalan | 8 lat temu | 496 pkt
Są trzy rodzaje skał: magmowe, osadowe i metamorficzne.

Skały magmowe powstają wewnątrz ziemi w komorach magmowych, w których krystalizują minerały budujące określony rodzaj skały magmowej. Skały magmowe powstają również w skutek działalności wulkanów- lawa wypływająca z krateru zastyga i tak tworzy się wylewny odpowiednik określonej skały magmowej np. Granit (skała magmowa głębinowa) i Ryolit (skała magmowa wylewna).
Skały osadowe, jak sama nazwa wskazuje tworzą się z osadów na powierzchni Ziemi lub w zbiornikach wodnych, ze skał, które wcześniej powstały. Aby powstała taka skała potrzebny jest zbiornik sedymentacyjny, w którym osad się gromadzi. Dość nietypowe jest to, że mianem skały "cieszy się" luźny piasek. Z piaskiem sprawa wygląda następująco- na plaży jest osadem ale w powiedzmy żwirowni lub piaskowni to już skała. Także skała osadowa może być zwięzła np. (piaskowiec, mułowiec, wapień itd.) lub luźna (piasek, muł, ił).
Skały metamorficzne powstają w warunkach podwyższonej temperatury i ciśnienia, zatem w głębi Ziemi. Skała metamorficzna może mieć protolit (skała źródłowa) magmowy, osadowy ale może to też być skała która została wtórnie zmetamorfizowana.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.