Jak przekonać do swoich racji rozmówcę?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Utrzymać rozmowę na poziomie. Używać konkretnych argumentów, mówić spokojnie i przekuonująco. Mieć sensowną odpowiedź, na każdy argument osoby, która jest przeciwna naszym racjom. Jednak trzeba być też krytycznym wobec siebie i jeśli nasze argumenty nic nie dają i rozmówca upiera się przy swoim, spojrzeć z drugiej strony i zastanowić się czy może on przypadkiem nie ma racji. Zawsze można znaleźć jakiś "złoty środek", kompromis. Jedno jest pewne - niegdy nie staraj się udowodnić swoich racji krzykiem, złością, obelgami itp, bo to przyniesie wręcz odwrotny skutek.
ania3010
0
ania3010 | 7 lat temu | 1405 pkt
Przekonywanie do swoich racji to tzw. sztuka perswazji.
Ważne jest zbudzenie sympatii u odbiorcy. Kiedy ją sobie zyskamy, musimy spokojnie, bez większych emocji opowiedzieć się za kwestią, do której chcemy przekonać odbiorcę. Istotna jest mowa ciała(jeśli odbiorca dużo gestykuluje, możemy zachowywać się podobnie), kontakt wzrokowy, ton głosu.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Przede wszystkim sami musimy być pewni swoich racji. Dopiero wtedy możemy przystąpić do wymiany zdań. Ważne jest aby przedstwić rozmówcy konkretne i sprawdzone argumenty, z którymi na pewno nie może się nie zgodzić czy zaprzeczyć. Co więcej starajmy się nie wykłócać, a tym bardziej nie wyśmiewać osoby z jaką prowadzimy konwersacje. W takim wypadku może ona potraktować nas jak gburów. Poza tym starajmy się przedstawić przykłady, najlepiej wzięte z życia, które poprą nasze racje.
Lennykable
0
Lennykable | 7 lat temu | 61529 pkt
Starajmy się mówić precyzyjnie i rzeczowo, bez popadania w skrajności. Nie mylmy faktów i ocen. Poza tym starajmy się, by rozmowa nie przypominała ścierania się 2 buldożerów. Działa wysłuchanie drugiej osoby i przeformułowanie jej argumentów tak, by wykazać nasze racje. Poza tym często warto jest nie wyjaśniać wszystkiego za jednym razem, tylko przerwanie dyskusji i powrót do niej po pewnym czasie, tak, by obie strony miały czas na zastanowienie się. Powolna zmiana myślenia działa lepiej niż spektakularne jednorazowe dyskusje.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.