Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Lennykable
1
Lennykable | 7 lat temu | 61529 pkt
Jeśli chodzi o przygotowanie psychiczne, to dużo zależy od temperamentu dziecka i jego upodobań. Dziecku, które lubi czytać z rodzicami książki, można powiedzieć, że w szkole wszystkie dzieci będą je czytać, jeśli dziecko lubi gry i zabawy, to warto wspomnieć, że w szkole będzie dużo dzieci, z którymi będzie można rozmawiać i bawić się. Na pewno należy wytłumaczyć dziecku, że nauka to ważna rzecz, i że wszyscy ludzie, którzy wymyślają ciekawe rzeczy, najpierw się dużo uczyli. Należy również wpoić szacunek dla pani nauczycielki.
Nie należy dziecka straszyć. Na tym etapie nawet straszenie w sposób żartobliwy będzie odbierane poważnie, dlatego warto raczej rozbudzić ciekawość nowego miejsca. Niech dziecko wybierze sobie plecak i przybory szkolne, to dla niego duża radość i powód do dumy. Warto wspomnieć, że dziecko już jest "duże", więc ma duży plecak i książki jak duzi uczniowie. Jeśli dziecko ma młodsze rodzeństwo, to podziw rodzeństwa dodatkowo wzmocni wrażenie z tych zakupów.
Jeśli chodzi o przygotowanie czysto techniczne, na pewno należy zapoznać dziecko z niektórymi zagadnieniami, takimi jak alfabet, dodawanie, odejmowanie i inne podstawowe kwestie. Warto też zadbać o to, by dziecko, nawet jeśli nie lubiło rysować, zajmowało się czymś, co pozwoli wyrobić rękę.
Bezsprzecznie należy również dziecku dużo czytać i zachęcać do czytania. Dzięki temu nawykowi początki w szkole będą łatwiejsze.
lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Dobrze, jeśli dziecko pozna wcześniej okolicę i szkołę, do której będzie chodzić. Wybierz się tam z nim jeszcze w sierpniu. Jeżeli będzie można wejść do budynku, pokaż swojemu pierwszoklasiście korytarze, łazienki. Dzięki temu gmach szkoły w pierwszy dzień nie będzie tak przerażający. Poza tym idź z dzieckiem na zakupy po przybory szkolne. Wybieranie plecaka czy kredek sprawi mu wiele radości i powoli wprowadzi w szkolną atmosferę. Często też chwal swojego pierwszaka. Podkreślaj jego mocne strony. Powtarzaj: "Jestem przekonana, że doskonale sobie poradzisz", "Poznasz nowych kolegów, będzie miło". Staraj się nie straszyć szkołą, nie mów: "Za takie zachowanie dostaniesz uwagę" czy "Zobaczysz tam wreszcie nauczą Cię grzeczności" - to tylko spotęguje jego stres. Nie wolno też użalać się nad dzieckiem mówiąc zdania typu: "Biedaczek, jak Ty sobie tam poradzisz". Wygospodaruj w domu miejsce do odrabiania lekcji. Na początku sama sprawdzaj co jest zadane, bo pierwszaki często o tym zapominają. Uważnie słuchaj opowieści ze szkoły. Istotna jest każda opowieść o wychowawczyni, kolegach. W ten sposób dowiesz się, co Twojemu dziecku się podoba a gdzie pojawiły się jakieś problemy.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.