Jak przyrządzić czaj? Co to jest?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

joannaUP
1
joannaUP | 8 lat temu | 285 pkt
W wielu południowoazjatyckich językach jest terminem oznaczającym herbatę. Słowo to pochodzi od chińskiego chá - herbata. Występuje również we wschodnioafrykańskim języku swahili, gdzie dotarło razem z hinduskimi kupcami. Także w języku arabskim herbatę określa się jako شاي (šāī, szaj). Na zachodzie często używa się tautologicznego terminu herbata chai, który oznacza wywodzący się z Indii masala czaj.

Czaj jest niezwykle popularny w Indiach, znacznie bardziej popularny niż kawa na Zachodzie. Przyrządza się go tam na wiele sposobów, spośród których najpopularniejszym jest masala ćaj. Jest to również forma, z którą na Zachodzie utożsamia się termin czaj. W rzeczywistości każda hinduska rodzina kultywuje swój własny przepis, zaś do tradycji należy poczęstowanie nim gości.

W Indiach czaj jest dostępny również u ulicznych sprzedawców zwanych ćajwala. Noszą oni czajniki z gorącą herbatą i podają ją w świeżo palonych glinianych kubkach, wyrzucanych zaraz po spożyciu.

Z Indii czaj trafił na Zachód, gdzie dzisiaj można z łatwością spotkać go w wielu herbaciarniach lub restauracjach indyjskich. W handlu dostępne są również gotowe zestawy w postaci liści herbaty zmieszanych z odpowiednimi przyprawami lub koncentratów pozwalających na szybkie przygotowanie napoju po dodaniu gorącej wody.

W Rosji czaj przygotowuje się tradycyjnie z czarnej herbaty w samowarze, ale bez mleka, za to w postaci bardzo mocnego, intensywnego naparu.

W Polsce czaj wszedł również do gwary więziennej (także w formie czajura), gdzie jest synonimem bardzo mocnego naparu herbaty, kawy i tytoniu (np. 6 łyżek herbaty, 6 łyżek kawy, tytoń z jednego papierosa zalany wrzącą wodą). Najczęściej taki napar gotuje się za pomocą buzały.
Popiec
0
Popiec | 8 lat temu | 4818 pkt
Czaj to po prostu herbata. Najlepiej zaparza się ją w czajniczku. Należy nasypać kilka łyżek suszonej herbaty do czajniczka. Następnie zalać wrzątkiem. Zaczekać kilka minut aż się zaparzy pod przykryciem. Tak otrzymaną esencję można pić samą lub rozcieńczyć wodą.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.