Jak rozpocząć wypracowanie maturalne i na co zwrócić uwagę przy jego pisaniu?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

5 odpowiedzi obeznanych

Martusia12
0
Martusia12 | 8 lat temu | 202 pkt
Wstęp zawsze musi zawierać info o czym zamierzasz pisać w rozwinięciu. Najlepiej przed przystąpieniem do dzieła wypunktuj sobie rzeczy o których będziesz pisać.
PRZYKŁAD:
Temat: Wątek miłosny w literaturze polskiej na przestrzeni wieków.
Zamysł autorski: porównanie perspektyw w literaturze przedwojennej, młodopolskiej oraz - wojny i okupacji.
Punkty: 1. Miłość oczami bohaterów "Trylogii" Mickiewicza
2. Miłość według Oleńki Billewiczówny
3. Miłość "Niedobra" Nałkowskiej
4...
5...
Wybierz tylko te wątki, które najbardziej ci odpowiadają. Korzystaj z literatury, którą dobrze opanowałeś i staraj się mieściw w ramach tematu. Nie wybiegaj na manowce, bo zginiesz. :) Na maturze liczy się jakość, nie ilość. Lepiej solidnie opanować 3-4 max 5 wątków niż byle jak - 25.
Goszka
0
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Co ważne, nigdy nie umieszczaj w rozpoczęciu ogólnych definicji danego pojęcia (typu - co to jest "wojna"). Unikaj zdań typu "według mnie...". Nie charakteryzuj epoki - jeśli wiesz, która to, warto o niej wspomnieć, ale nie więcej niż jedno zdanie. Pamiętaj, to nie jest esej. Wypracowanie maturalne musi odnosić się konkretnie do tematu i treści podanego fragmentu i skup się tylko na tym, by z treści wyciągnąć jak najwięcej. Za odwołania do wiedzy własnej jest stosunkowo niewiele punktów.
Aha - no i tak, z jakiego przedmiotu to wypracowanie? Z treści domyślam się, że pewnie język polski, ale pamiętaj, że kryteria np. z wypracowania z historii są inne.
hayde1990
0
hayde1990 | 8 lat temu | 139 pkt
Skup się na znajomości bibliografii. Na temacie, przeanalizuj go w myslach. Poprostu zacznij banalnie, nie zastanawiaj się zbyt długo nad wstępem. Używaj pisma książkowego, nie opisuj własnymi słowami, nie stosuj języka potocznego, nie wyrażaj własnego zdania,nie wdawaj się w zbędne szczegóły. Pisz krótko, zwięźle i na temat, a Twoja praca będzie czytelna, jasna i zrozumiała.
aneczka173
0
aneczka173 | 8 lat temu | 100735 pkt
Na początku wyjaśnij problem- napisz, że przez swoje rozważania postarasz się obrać stanowisko na ten temat. Napisz, że poprzez odpowiedzenie lektury postarasz się przybliżyć go ludziom. Najlepiej zacząć posługując się słowem klucz. W każdym temacie jest słowo, lub zwrot, które decyduje nad czym będziemy się rozwodzić. Wyjaśnij go. Potem omawiaj lektury- przedstawiaj argumenty na swoją tezę. Dobrze, żeby dobrać choć jedną książkę jako kontrargument. A potem już z górki.
weriontu
0
weriontu | 7 lat temu | 223714 pkt
Widzę, że wszyscy udzielają rad jak napisać wypracowanie z języka polskiego. Wiadomo jednak, że na innych przedmiotach na poziomie rozszerzonym również wymagane jest napisanie wypracowania. Sama zdawałam historię, mogę więc udzielić rad, jak poprawnie napisać takie wypracowanie. We wstępie punktowane jest napisanie, co jest tematem naszej pracy. Następnym elementem jest scharakteryzowanie wszystkich pojęć znajdujących się w temacie wypracowania. Np, jeżeli mamy scharakteryzować ustrój Rzeczpospolitej w danych latach, musimy napisać co rozumiemy pod słowem Rzeczpospolita i określić czym są podane ramy czasowe (np. że są to lata panowania danego władcy). Kolejnym elementem jest rozwinięcie, w którym powinny się pojawić akapity dotyczące kultury, gospodarki, problemów społeczno-ekonomicznych. Każdy akapit powinien być poświęcony danej problematyce, nie mogą się one mieszać między sobą. Nawet jeśli nie ma takiego polecenia w temacie, należy rozpatrywać go właśnie pod tym kątem, ponieważ za wszystko są punkty. Ostatnim elementem jest zakończenie, w którym należy przytoczyć własną opinię, uzasadnić swoje argumenty. Dobrze widziane jest używanie zwrotów typu "według mnie", "moim zdaniem". Jeżeli przytoczymy jeszcze opinię historyków dotyczącą danego tematu, znów zapracujemy na dodatkowe punkty. Wypracowanie może wydawać się straszne, jednak jeśli opanujemy jego formę, nie powinno sprawić nam problemów.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.