Jak rozpoznać czy kot jest szczęśliwy?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Z pewnością koty mają różne charaktery, ale istnieje szereg wytycznych, które pomogą rozpoznać, czy kot jest zadowolony, czy nie żyje w stresie, czy jego potrzeby są zaspokojone, czy czuje się swobodnie i bezpiecznie.

Przede wszystkim zadowolony kot jest ruchliwy, chętny do zabawy. Nawet największe puchate lenie (za jakie uchodzą czasami koty) chętnie bawią się piłeczką czy ulubioną sztuczną myszą. Nadmierna ospałośc na pewno powinna budzić niepokój. Podobnie, jeśli chodzi o lękliwość - kot nie jest z natury tak towarzyski i ufny jak pies, więc brak chęci na kontakt z człowiekiem można niejednokrotnie wpisać na konto osobniczych cech danego zwierzaka (zdarzają się bardziej i mniej przyjazne ludziom osobniki). Jeśli jednak kot chowa się, czołga, chodząc, stara się ukrywać w zakamarkach, mamy powody do obaw o jego samopoczucie.

Wbrew temu, co uważa wiele osób, mruczenie nie zawsze jest oznaką zadowolenia. Zdarza się, że kot mruczy, gdy jest zdenerwowany lub gdy źle się czuje i mruczenie pozwala odwrócić uwagę od bólu. Obserwujmy wtedy ogon - jeśli nie jest uniesiony i nastroszony lub gdy kot nim nie merda, znaczy to, że kot jest zadowolony.

Wreszcie zadowolenie kota determinuje stan jego zdrowia: jeśli kot jest zdrowy, dobrze żywiony, ma wystarczającą dla swoich potrzeb ilość ruchu i kontaktu z człowiekiem lub innymi kotami, jest regularnie badany przez weterynarza i nie cierpi na żadne choroby systemowe, a jego zachowanie nie budzi niepokoju, wówczas można uznać, że kot jest szczęśliwy.
meditativerose
0
meditativerose | 8 lat temu | 410 pkt
Jeśli nie zachowuje się, jakby był przestraszony, zdenerwowany przez cały czas, można zaryzykować stwierdzenie, że jest szczęśliwy. Do tego można zaliczyć chęć zabawy, energię, apetyt, mruczenie :) w różnych stopniu- bo bywają i koty leniwce. Jeśli kot dużo śpi, nie jest niespokojny, to również jest mu dobrze :))
gonia2525
0
gonia2525 | 8 lat temu | 155 pkt
Kot domowy jest szczęśliwy przede wszystkim wtedy, gdy jest najedzony, gdy jest mu ciepło, gdy czuje się bezpiecznie. Jak rozpoznać czy nasz kotek jest szczęśliwy? Widać to po jego zachowaniu, nie merda ogonem, ma ochotę na zabawy, śpi w naszym towarzystwie a nie w odosobnieniu i głośno mruczy. Gdy nagle jego zachowanie się zmienia, to niekoniecznie musi oznaczać, że jest on nieszczęśliwy, najczęściej oznacza to, że coś jest nie tak z jego zdrowiem, wtedy zaleca się wizytę u weterynarza. Z praktyki jednak wiem, bo sama mam dwa kotki, że szczęście kociaka widać w jego oczach.
norcia
0
norcia | 8 lat temu | 5595 pkt
Gdy kot jest szczęśliwy, jest spokojny, lubi bliskość domownika, prowokuje do zabawy, potrafi nawet przynieść zabawkę, którą aktualnie chciałby sie pobawić; nie tak jak pies, oczywiście, ale nie ma złudzeń, że o zabawe mu chodzi. Szczęśliwy kot dobrze je, potrafi spać głębokim snem / z fazą rem włącznie/, delikatnie budzony - przeciąga się, poliże budzącego, rozanielony - po prostu TO PO NIM WIDAĆ.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.