Jak są liczone nadgodziny?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Zgodnie z prawem pracy, każde nadgodziny powinny być liczone przez pracodawcę a pracownik powinien w odpowiedni sposób dostać rekompensatę za pracę. Przepracowane dodatkowe godziny można zamienić na odpowiednią ilość dni urlopu lub wynagrodzenie pieniężne dodane do pensji. Załóżmy, że mamy 30 nadgodzin. Przykładowo można wziąć za nie trzy dni urlopu (3x8 godzin = 24), a za pozostałe 6 godzin zarządać dodatku do stałej pensji.
Popiec
0
Popiec | 7 lat temu | 4818 pkt
Godziny nadliczbowe to art. 151. § 1. Kodeksu Pracy. Jest to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Taką normą dobową będzie np. 8-godzin. Normą średniotygodniową będzie 40 godzin. Także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Chodzi zatem o sytuację, w której pracownik wykonuje pracę ponad określony w umowie wymiar. Wymiar to np. pełen etat. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy może wynosić maksymalnie 12 godzin. Taką pracę w równoważnym systemie pracy należy zrównoważyć krótszą pracą w inny dzień. W tym przypadku byłoby to 4 godziny. Czyli jeżeli ktoś pracuje 3 dni po 12 godzin, to 4 dnia praca powyżej 4 godzin będzie oznaczała pracę w godzinach nadliczbowych, gdyż zostanie przekroczona 40-godzinna norma tygodniowa. Tylko to jeszcze zależy od długości okresu rozliczeniowego, który zwykle wynosi 3 miesiące. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.