Jak się liczy cykl miesiączki?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Gosza
0
Gosza | 7 lat temu | 477 pkt
Cykl miesiączkowy związany jest z łańcuchem przemian hormonalnych, następujących mniej więcej raz w miesiącu w organizmie kobiety w okresie płodności. Cykl zjawisk umożliwia uwolnienie komórki jajowej i, jeśli została ona zapłodniona, jej zagnieżdżenie w macicy i rozwój płodu. Najbardziej dostrzegalnym zewnętrznym objawem cyklu miesiączkowego jest comiesięczne krwawienie - miesiączka, menstruacja - przy którym błona wyścielająca ścianki macicy jest usuwana, jeśli nie nastąpiło zapłodnienie. W trakcie cyklu w organizmie zachodzi jednak znacznie więcej przemian.

Typowy przebieg cyklu
Typowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, aczkolwiek jego dokładna długość jest dla każdej kobiety kwestią indywidualną. Umownie za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia.

Dni od 1 do 5
Obniżający się poziom progesteronu wyzwala początek miesiączki - oddzielanie błony wyścielającej wnętrze macicy. W tym czasie hormony wytwarzane w przysadce mózgowej, pobudzone sygnałem z części mózgu zwanej podwzgórzem, kontrolują dojrzewanie komórki jajowej w jajniku, co z kolei powoduje wzrost poziomu innego hormonu, estrogenu.

Dni od 5 do 14
Krwawienie miesiączkowe zwykle ustaje po 5 dniach. Przez kilka następnych dni z pochwy może wydobywać się śluz wytwarzany w szyjce macicy. Między 9 a 13 dniem poziom estrogenu osiąga maksimum i śluz staje się przeźroczysty i rzadki. Jest to początek dni płodnych. W 13 dniu cyklu poziom hormonów przysadkowych regulujących dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej także osiąga maksimum, temperatura ciała wzrasta o około 0,5 C i w 14 dniu następuje jajeczkowanie (owulacja).

Dni od 15 do 23
Po jajeczkowaniu, jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, poziom estrogenu zdecydowanie spada i pęcherzyk Graafa, z którego uwolniła się komórka jajowa, przekształca się w gruczoł zwany ciałkiem żółtym, wydzielającym progesteron. W 15.-16. dniu cyklu można zaobserwować gęsty galaretkowaty śluz wydzielany z szyjki macicy, po czym już do końca cyklu wydzielanie śluzu jest znikome lub całkowicie zanika.

Dni od 24 do 28
Aktywność ciałka żółtego zaczyna się zmniejszać w miarę jego zamierania i poziom progesteronu spada. U niektórych kobiet mogą wystąpić objawy przedmiesiączkowe, jak nadwrażliwość piersi i zmiany nastroju, zwłaszcza drażliwość i depresja. Może pojawić się nieznaczne powiększenie brzucha, wynikające z zatrzymania płynów w organizmie. Nadejście miesiączki jest sygnalizowane spadkiem. temperatury ciała o około 0,5 C.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.