Jak skutecznie uczyć się słówek z języka obcego?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

5 odpowiedzi obeznanych

punix
1
punix | 8 lat temu | 1076 pkt
Istnieją różne metody nauki słówek z języka obcego. Najbardziej powszechną jest nauka z kartki ze słówkami wypisanymi w kolumnach wraz z ich tłumaczeniami. Nie jest ona zła, pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości między wyrazem, a jego znaczeniem - tak aby mieć możliwość zakrycia przy nauce jednej z kolumn. Ważne jest aby stosować częste powtórki materiału - słówka "wkute" tuż przed egzaminem, nawet jeśli skutecznie, szybko uciekną nam z głowy.
Dobrą metodą są tzw. fiszki. Można je kupić w księgarniach językowych lub wykonać samodzielnie. Na małych kartonikach z jednej strony podane mamy obce słówko (może być z przykładami użycia), z drugiej jego tłumaczenie. Przekładając kartoniki (np. w różnej kolejności) możemy szybko opanować dużą ilość wyrazów.
Pomocne są także różnego typu programy komputerowe do nauki słówek, które same wyznaczają częstotliwość i zakres powtórek.
I ostatnim z dobrych sposobów, wymagającym najmniej poświęconego czasu i możliwym do stosowania na co dzień, jest wypisywanie na małych karteczkach słówek w języku obcym (bez tłumaczenia) i przyklejanie w różnych miejscach, w których spędzamy dużo czasu (np. na ścianie nad komputerem). W ten sposób mimowolnie zapoznajemy się z nowymi wyrażeniami podczas wykonywania innych zajęć.
varmiann
1
varmiann | 8 lat temu | 1659 pkt
Zgadzam się, z tym że fiszki są niezłą metodą do nauki słówek. Można ich używać w każdym miejscu i czasie. ja dodatkowo oglądam filmy i seriale w oryginale z napisami angielskimi. Dobrym sposobem jest też śledzenie różnych stron, blogów czy likapagy na FB takich jak ten: http://www.facebook.com/AxonPL Zawsze wpadnie nowy zwrot, słówko - najlepsza jest nauka przez zabawę :)
Popiec
1
Popiec | 8 lat temu | 4818 pkt
Najskuteczniejszym sposobem nauki języka jest rozmowa w tym języku, dlatego najlepiej wyjechać do kraju, w którym ludzie posługują się tym językiem lub zapisać na kurs z native speakerem podczas, którego cały czas mówi się w języku obcym.
Dobrą i starą metodą jest mnemotechnika. Polega na skojarzeniu słówka z przedmiotem lub scenką lub innym słowem.
Podobno, żeby się nauczyć słówka, trzeba je powtórzyć na głos 100 razy. Wtedy się je zapamięta na zawsze.
norcia
0
norcia | 7 lat temu | 5595 pkt
Różne są metody, tak jak różne są rodzaje słówek. Dobrym sposobem jest nazywanie przedmiotów posiadanych wokół siebie w języku, którego się uczymy, to samo - wykonywanych czynności . Po prostu, przykładowo podchodzisz do okna i nazywasz je 'window' itd. Gorzej jest z przedmiotami, czy czynnościami, które musimy zapamiętać, bo nie możemy ich zobaczyć - mamy tylko polską i obcojęzyczną nazwę - pozostaje wkuwanie na pamięć i powtórki. Można uczyć się również razem z kimś. Dobre są także nagrania multimedialne, słowniki, rozmówki - wszystko stosowane razem, wraz z głównym podręcznikiem, powinno również przyspieszyć naukę.
lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Ja zawsze najpeirw grupuję słówka według znaczenia, na odpowiednie kategorie. Póżniej szereguję je w kolejności alfabetycznej i na każdej kartce zapisuję słówka z jednej grupy. Już te czynności utrwalają w pamięci wiele z nich. Później uczę się z każdej kartki po kolei - czytam słówka na głos, szukam skojarzeń itp. Na każdą kartkę poświęcam kilka minut, starając się jak najwięcej zapamiętać. Kiedy już wszystkie grupy słówek tak przerobię, wracam do pierwszej kartki i sprawdzam ile z niej zapamiętałam. Te słówka które, nie zostały w mojej pamięci zakreślam jakimś kolorowym mazakiem i na nie zwracam szczególną uwagę. Odkładam naukę i wracam do niej np. za godzinę znowu po kolei przerabiając wszystkie kartki. Trzy takie rundki i zapamiętuję cały materiał.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.