Jak sobie radzić z alkoholikiem?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Lennykable
0
Lennykable | 7 lat temu | 61529 pkt
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że alkoholizm jest chorobą, która polega na uzależnieniu od alkoholu. Alkoholicy, a czasem również osoby z ich otoczenia, upatrują często przyczyn tego, że piją, np. w złych stosunkach rodzinnych, w stresie, zwolnieniu z pracy itp. Być może pierwszym powodem, dla którego ktoś zaczął sięgać po alkohol, były właśnie te wymienione, lecz już na etapie alkoholizmu powodem sięgania do kieliszka jest samo uzależnienie, dlatego też wszelkie działania ze strony rodziny, które mają prowadzić do zaprzestania picia, np. próba naprawy stosunków rodzinnych, są nieskuteczne. Dopóki osoba chora będzie upatrywała przyczyn poza sobą, działania otoczenia przyniosą mierne efekty.
Bardzo często otoczenie (w przeważającej części współuzależnione, np. współuzależniona rodzina) chroni alkoholika przed skutkami jego picia, np. żona przyjmuje na siebie skargi na męża. To również jest działanie chybione, ponieważ nie pozwala alkoholikowi doświadczyć jego sytuacji i w istocie takie działanie pozwala mu dłużej chorować bez konsekwencji.
Dla małżonków alkoholików i ich dzieci (również dorosłych) istnieją specjalne grupy wsparcia, które pomagają uporać się ze współuzależnieniem i traumą choroby alkoholowej osoby bliskiej.
szabu
0
szabu | 7 lat temu | 6398 pkt
To zależy od zachowania osoby nadużywającej alkoholu i częstotliwości picia. Jeśli spożywanie alkoholu występuje w sytuacjach stresowych, w celu rozładowania, taka osoba nie utraciła jeszcze kontaktu z rzeczywistością, nie awanturuje się powinna wystarczyć wizyta u psychologa i uczęszczanie do grup AA. Ważne jest też wsparcie rodziny, przyjaciół, wytłumaczenie, że alkohol nie rozwiązuje problemów. W przypadku picia ciągami alkoholowymi, awantur pozostaje skierować taką osobę do leczenia w zamkniętym ośrodku odwykowym pod opieką psychiatrów i terapeutów.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.