Jak usunąć kleszcza z ciała człowieka?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach: o podjęciu środków prewencyjnych, chroniących przed ukąszeniem kleszcza, a także o szczepieniu przeciwko boreliozie. Jeśli lubimy chodzić wiosną, latem i jesienią po lasach, mieszkamy w pobliżu, jedziemy na urlop lub jesteśmy zapalonymi grzybiarzami - szczepienie jest zalecane. Gdy już wybieramy się do lasu, należy zadbać o odpowiedni ubiór: głowę zakryć czapką, założyć zakryte buty nad kostkę, długie spodnie i bluzki lub bluzy z długimi rękawami. Można również kupić w aptece substancje odstarszające kleszcze, którymi spryskuje się skórę lub odzież. Po powrocie z lasu należy natychmiast wziąć prysznic, który może pomóc spłukać kleszcze z ciała, zanim wczepią się w skórę, a następnie dokładnie obejrzeć całe ciało, najlepiej z pomocą drugiej osoby, w poszukiwaniu niechcianego pasożyta.

Jeśli już zdarzy się, że ukąsił nas kleszcz, nie należy wpadać w panikę, lecz spróbować usunąć intruza. Nie wolno absolutnie kleszcza ściskać, przypalać, smarować benzyną, spirytusem czy tłuszczem, gdyż
kleszcz może wtedy zwrócić treść pokarmową, co poważnie zwiększa ryzyko zakażenia. Kleszcza należy usunąć za pomocą zwykłej pęsety, chwytając go delikatnie w całości tuż przy skórze i wyciągając tak, aby żaden fragment nie został ciele. Można użyć specjalnego przyrządu do usuwania kleszcza, który można dostać w aptece (np. TRIX). Jeśli jednak jakiś fragment kleszcza zostanie w skórze (np. główka lub aparat gębowy), należy go wydobyć za pomocą zdezynfekowanej igły.

Po usunięciu kleszcza z ciała należy przemyć ranę środkiem dezynfekującym, umyć ręce i obserwować gojenie się rany przez kolejne kilka tygodni. Jeśli rana nie będzie goić, pojawi się opuchlizna, wypukłość lub zaczerwienienie, należy natychmiast zasięgnąć opinii lekarskiej, gdyż może to być objaw rozwijającej się boreliozy.
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Jeżeli mamy obawy przed samodzielnym usunięciem kleszcza, możemy udać się na pogotowie. Tam zrobi to pielęgniarka lub lekarz. Jednak może nas to narazić na długie nieraz czekanie, jednak na pewno psychicznie będziemy się czuć bezpieczniej. W takim wypadku należy pamiętać o zabranie ze sobą dowodu ubezpieczenia.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.