Jak wyciągnąć psu kleszcza?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

5 odpowiedzi obeznanych

onka89
1
onka89 | 8 lat temu | 3391 pkt
Można mu wyciągnąć pesętą.
Jednak jest to nie do końca sprawdzona metoda.
Pies ma sierść, i możemy nawet nie zauważyć, że nie wyciągneliśmy całego kleszcza.
Najlepszą metodą jest zgłosić się do weterynarza.
varmiann
1
varmiann | 8 lat temu | 1659 pkt
Według mnie faktycznie warto wybrać się do weterynarza :) Jeśli chodzi o domowe sposoby, to ostatnio odkryłam ciekawy sprzęt do takiego zabiegu - kleszczołapki :) http://www.e-karma.pl/product-pol-663-Tick-Twister-Kleszczolapki-Haczyki-do-wykrecania-kleszczy.html Co o nich sądzicie?
notaga
0
notaga | 8 lat temu | 102 pkt
Jeżeli zauważysz, że pupil ma kleszcza, na pewno nie można pozwolić, aby zanadto interesował się tym miejscem. Wyciągnięcie go wiąże się z precyzją i umiejętnością zapanowania nad zwierzęciem. Trzeba najpierw odgiąć futro, tak aby przyjrzeć się miejscu ukąszenia. Do tego trzeba mocno przytrzymać pupila. Zazwyczaj miejsce ukąszenia jest lekko zaczerwienione, a w jego środku wystaje widoczna kropka, przypominająca w dotyku „myszkę" lub pieprzyk. To co wystaje ponad skórę to tułów kleszcza, a to czego nie widać to jego głowa. Jeżeli jest napuchnięty wówczas oznacza to, że kleszcz siedzi tam już jakiś czas i nieźle się objadł.

Powszechną metodą usuwania kleszczy jest smarowanie ich tłuszczem w miejscu, gdzie odstają od skóry. Wówczas przy lekkim ruchu okrężnym pęsetą wychodzą same. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że po posmarowaniu kleszcza tłuszczem zaczyna się on dusić i istnieje duże prawdopodobieństwo „zwrócenia” przez niego toksyn wprost do organizmu. Jest to o tyle niebezpieczne, że kleszcze często są nosicielami chorób, jak np. boreliozy.

Klasycznym sposobem używanym także przez weterynarzy jest złapanie kleszcza pęsetą przy samej skórze i wykonanie lekkiego, ale zdecydowanego okrężnego ruchu nadgarstkiem. Należy pamiętać, że nie wolno pozostawić główki w skórze. Należy usunąć kleszcza w całości!

Takie „ukręcenie” jest podobno najskuteczniejszą metodą. Jednak z doświadczenia wiem, że podejmowanie próby samodzielnego usunięcia kleszcza często kończy się tak czy siak wizytą u weterynarza- rzadko kto potrafi tak zapanować nad zwierzęciem jak właśnie weterynarz, zatem często nie udaje się go usunąć w całości. Może to kwestia strachu, ale zwierzęta u weterynarza są tak grzeczne jak nigdy.

Jestem zatem zwolenniczką rozwiązania, aby to weterynarz usuwał kleszcza mojemu pupilowi. Ponadto, lekarz zawsze dodatkowo podaje zwierzęciu antybiotyk, który ma uchronić go od ewentualnych chorób jakimi kleszcz mógł go zarazić. Tym bardziej wydaje się to uzasadnione.
Krupnik
0
Krupnik | 7 lat temu | 185 pkt
To zależy od kliku czynników:) oczywiście najlepiej jest wyciągać kleszcza u weterynarza, to w su7mnie najbardziej bezpieczna opcja. Ale oczywiscie nie zawsze jest taka możliwość, czasami wiec lepiej mieć w zasięgu taka specjalną pesetę do wyciągania ( można znaleźć na krakvet.pl)
gagat
0
gagat | 6 lat temu | 695 pkt
Należy rozsunąć sierść, chwycić pasożyta palcami lub pensetą i wykręcić w przeciwną stronę niż wskazówki zegara i stanowczo pociągnąć. W sprzedaży są już do nabycia specjalne pęsety ułatwiające usunięcie kleszcza. Nalezy pamiętać zeby miejsce zdezynfekować. Jeżeli głowa kleszcze została pod skórą stworzy się ropień i zostanie ona usunięta wraz z ropą.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.