Jak wygląda i po czym poznać ił?

lady-margot
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Kanalan
2
Kanalan | 8 lat temu | 496 pkt
"kopiuj wklej" Nie masz pojęcia o tym co napisałaś willy.
Ił to luźny osad, skałą jest illit i to właśnie illit jest śliski i w kontakcie z ciepłym powietrzem wydziela ziemisty zapach.
Poza tym pytanie brzmi Jak wygląda i PO CZYM POZNAĆ.
Otóż poznać można po tym, że nie zawiera w sobie kwarcu i jedyną znaną mi terenową metodą rozpoznania materiału iłowego jest ugryzienie kawałka skały i ocenienie czy "chrzęśći" w zębach czy nie. Jeśli chrzęści to nie illit a mułowiec.
Tyle.
willy89
0
willy89 | 8 lat temu | 1294 pkt
Iły należą do skał luźnych o frakcji pelitowej tj. ziarenka mają średnicę poniżej 0,01mm. Ich powierzchnia jest śliska i tłustawa w dotyku. Skałę tą można bardzo łatwo zarysować paznokciem, a gdy na nie chuchniemy można wyczuć charakterystyczny zapach ziemi. To tak ogólnie jeśli chodzi o ił. Oczywiście są jego różne odmiany i każda z nich w niewielkim stopniu różni się od poprzedniej. Min.:
- ił pstry poznański- powstał on na neogeńskim jeziorze w okolicach Poznania, ma najczęściej szaro-niebieskawe zabarwienie, ale pod wpływem wietrzenia pojawiają się na nim takie pstre plamy- stąd nazwa
- ił warwowy- cechują się zmienną sezonowo frakcją tj. latem- jasne zabarwienie, zima- ciemnoszare zabarwienie niemalże czarne
willy89
0
willy89 | 8 lat temu | 1294 pkt
kanalan tak się składa, że nie jest to wiedza 'kopiuj wklej'.
Chyba sam jednak nie wiesz o czym piszesz, bo illit jest składnikiem skał osadowych w tym min. iłu. Z tego co piszesz wynika, że ił przypomina strukturą piasek, a właśnie tak wcale nie jest. Czy Ty w ogóle widziałeś kiedyś ił? Bo chyba Ci się pomyliło z lessem lub terrą rossą.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.