Jak zakończyło się Powstanie Warszawskie?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

onka89
0
onka89 | 7 lat temu | 3391 pkt
Trwało prawie 2 miesiące. Polacy dzielnie walczyli z Niemcami. Niemcy jednak mieli nad Polakami dużą przewagę. Byli lepiej uzbrojeni. Niestety Polacy przegrali powstanie.
jadzka21
0
jadzka21 | 7 lat temu | 1840 pkt
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r., było to wystąpienie przeciwko wojskom niemieckim. Jednak miało także inne przyczyny, Polacy chcieli uniknąć narzucenia przez Związek Sowiecki władzy. Po trwających około dwóch miesięcy 2 października zaprzestano działań ofensywnych. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej.W trakcie walk i już po ich zakończeniu Niemcy zburzyli ogromną ilość zabudowań, zniszczyli wiele cennych zbiorów i zabytków. Taki był rozkaz Hitlera wydany już 1 sierpnia - zniszczyć Warszawę i wymordować znaczną część jej mieszkańców. Wojska radzieckie zza Wisły patrzyły jak ginie sąsiednia stolica.
weriontu
0
weriontu | 7 lat temu | 223714 pkt
Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, była to ogromna klęska militarna. Powstańcze siły poległy lub znalazły się w niewoli. Poniesione straty nie odpowiadały w żadnym stosunku osiągniętym wynikom. Powstanie okazało się również klęską polityczną, bowiem zakończyło się dezorientacją i rozkładem administracji oraz sił kierowniczych. Zryw zakończył się również ogromną klęską materialną. Nie ma dowodów, że Hitler przed powstaniem zlecił zburzenie Warszawy. Zniszczenie 80% zabudowy było zemstą Niemców za zryw niepodległościowy. Powstanie pomogło jednak ukazać zachodnim mocarstwom prawdziwe i bezlitosne oblicze Stalina. Bohaterstwo i męstwo żołnierzy skłoniły państwa zachodnie do uznania ich za część sił alianckich. Dzięki temu naziści nie mogli traktować żołnierzy AK jak zwykłych bandytów. Prawdopodobnie Powstanie Warszawskie doprowadziło do zaniechania przez Stalina wcielenia Polski do ZSRR jako kolejnej republiki.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.