Jak zbadać zanieczyszczenie powietrza?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Arkes
0
Arkes | 8 lat temu | 893 pkt
Zbadanie stanu zanieczyszczenia powietrza może odbyć się na wiele sposobów.

Można opierać się na przyrodnie, badaniach laboratoryjnych lub własnej obserwacji otoczenia.

Ważne jest też co chcemy zbadać. Czy interesuje nas zanieczyszczenie chemiczne np. oparami ze spalin samochodowych (NOx i SOx) czy zanieczyszczenie pyłami, może zanieczyszczenie biologiczne pyłkami roślin(alergiczne-palinologiczne)lub sanitarne(grzyby i bakterie)czy też zanieczyszczenie odorami(różnymi nieprzyjemnymi zapachami).

Do określenia zanieczyszczenia chemicznego może posłużyć nam przyroda. Obserwacja występowania odpowiednich gatunków roślin lub zwierząt. Dość znana jest "mapa porostowa". Porosty mają wiele gatunków o ściśle określonych warunkach czystości powietrza. Są trzy podstawowe rodzaje: krzaczkowate, listkowate, skorupiaste. Np. im więcej gatunków krzaczkowaty na danym obszarze tym powietrze jest czystsze od związków SOx i NOx.
Po przez badanie laboratoryjne możemy określić niemalże wszystkie rodzaje zanieczyszczeń. Do najbardziej popularnych należy tak zwany opad grawitacyjny. Na otwartą szalkę Petriego z pożywką przez określony czas opadają różne elementy zanieczyszczenia takie jak zarodniki grzybów i bakterie. Po późniejszej inkubacji można określić stan czystości sanitarnej.
Do obserwacji wizualnych można zaliczyć zaobserwowanie smogu lub sino zabarwionej warstwy powietrza gdy znajdujemy się na jakimś podwyższeniu np. szczycie góry. Można także zbadać jak szybko tworzy się osad pyłu na szybach lub parapetach okien.
Do kreślenia czystości powietrza pod względem odorów najlepszy jest nasz nos :)


Istnieje wiele sposobów na badanie zanieczyszczenia powietrza. Jest to temat na niejedną książkę. Przedstawiłem tylko te podstawowe. Zainteresowanych tematem odsyłam do książek:

* Joanna Kośmider, Barbara Mazur-Chrzanowska, Bartosz Wyszyński: Odory. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002. ISBN 978-83-01-14525-5.
* P. Górecki Niebo dla zielonych, Newsweek, nr 22/2007, 03.06.2007

i witryn internetowych. Sztandarową jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

http://web.archive.org/web/20080528042956/http://www.gios.gov.pl/index7.php?temat=168

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.