Jak zbudować szałas?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Kanalan
0
Kanalan | 8 lat temu | 496 pkt
Należy wybrać miejsce o równym podłożu, z dala od mrowiska i innych gniazd owadów. Następnie oczyścić teren z gałęzi, szyszek, kamieni i innych elementów runa leśnego.
Zaczynamy od zebrania materiałów- potrzebujemy: prostych gałęzi o różnej długości, sporych płatów mchu, gałęzi drzew iglastych, sznurka, scyzoryka.
Pierwszym punktem samej budowy jest postawienie szkieletu konstrukcji. Musi być on gęsty, wytrzymały i dopasowany do naszego wzrostu. Oczywiście raczej nikt nie buduje szałasu w którym swobodnie może stać jednak wypadałoby mieć możliwość swobodnie klęczeć.
Gałęzie umieszczamy na pewną głębokość w ziemi i łączymy na czubku sznurkiem. Dobrze jest ponacinać gałęzie w taki sposób, by sznurek się nie obsunął. Związanie na szczycie nie wystarczy. Należy związać szkielet również na 3/4 wysokości konstrukcji. To daje większą stabilność. Wejście do szałasu powinno znajdować się od strony jakiejś przeszkody chroniącej przed wiatrem. Skały, dużego obalonego pnia itd.
Kolejnym punktem jest przeplatywanie cieńszych gałęzi pomiędzy żebrami szałasu. Należy przepleść ich dość sporo aby mech którym pokryjemy szałas miał się do czego przyczepić.
Następnie przykrywamy konstrukcję płatami mchu i gałęziami drzew iglastych. gałęzie sprawią, że mech będzie się lepiej trzymał i trudniej będzie mu zmienić swoje położenie na stelażu.
Mech jest świetnym materiałem na pokrycie szałasu, świetnie chroni przed deszczem i szybko rośnie oraz przyrasta do gałęzi konstrukcji.
Gdy z zewnątrz szałas jest gotowy należy zająć się jego środkiem- należy zapewnić sobie izolację od podłoża. Gruba warstwa gałązek świerka lub sosny świetnie spełni to zadanie.
Miłej zabawy! :)

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.