Jak zrobić badania DNA?

anonim
zapytał 6 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Madziulka
0
Madziulka | 5 lat temu | 48593 pkt
Test jest analizą DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), podczas którego bada się markery DNA ojca i porównuje je z markerami DNA dziecka.
Dokładność testu na podstawie analizy DNA pozwala w 100% wykluczyć ojcostwo lub w 99,99% je potwierdzić. Jest to najdokładniejsza ze wszystkich znanych obecnie metod. Jako materiał dostarczający próbki do analizy może służyć:
• niewielka ilość krwi (pobrana z palca lub nawet np. z plamy na koszuli);
• wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka (najczęściej wykorzystywany, ze względu na prosty i bezinwazyjny sposób uzyskania materiału do badań);
• włosy (kilka włosów razem z cebulkami);
• guma do żucia;
• szczoteczka do zębów;
• itp.
Aby przeprowadzić test należy:
1. Zgłosić się do ośrodka, który wykonuje takie badania - jest ich w Polsce blisko 50. Zgłosić się można osobiście, telefonicznie lub drogą mailową.
2. Pobrać materiał do badań – można to zrobić samemu w domu lub w ośrodku z pomocą wykwalifikowanego personelu. Jeśli chcemy to zrobić samemu najlepiej jest zamówić specjalny zestaw do pobierania wymazu z błony śluzowej. Wówczas należy postępując zgodnie z załączoną instrukcji pobrać materiał do analizy i zanieść go lub przesłać pocztą do laboratorium.
3. W miarę możliwości cierpliwie czekać na wynik, który powinien być znany po około 14 dniach. Niektóre ośrodki umożliwiają (za dopłatą) przyspieszenie analizy i wówczas wynik może być znany już po około 5 dniach.
Jeśli test ma być dowodem w sądzie, to musi być on przeprowadzony na zlecenie sądu. Wówczas materiał do badań pobierany jest w laboratorium ośrodka przeprowadzającego test. Konieczne jest osobiste stawienie się w ośrodku wszystkich stron postępowania wraz z prawnymi opiekunami dziecka.
Cena waha się w zależności od ośrodka oraz rodzaju testu.
Najtańszy test z zestawem do samodzielnego pobrania materiału genetycznego dla 2 osób (np. dziecka i ojca) można nabyć za 1200-1500zł.
Test dla 3 osób (np. dziecko, ojciec i matka) jest droższy o około 100-150 zł. Dodatkowo płatne jest pobranie materiału przez personel ośrodka, przyjazd do klienta, czy też skrócenie czasu analizy.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.