Jaką rolę odgrywają owady w przyrodzie?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Arkes
1
Arkes | 8 lat temu | 893 pkt
Odpowiedz na to pytanie to temat na wiele książek.

Owady stanowią ważny element ekosystemu. Odpowiednie gatunki owadów(pszczoły, motyle, ćmy) zapylają kwiaty pozwalają się im rozmnażać, przetwarzają martwą materie organiczną(żuk gnojak czy larwy muchy domowej), są pokarmem dla wielu zwierząt(ptaki, małe ssaki) i roślin(rosiczki). Nie ocenione w gospodarce człowieka a w szczególności produkcji miodu i wyrobów pszczelarskich. Są tez negatywne strony obecności owadów takie jak pasożytowanie lub żerowanie na zwierzętach (kleszcze, pluskwy) i roślinach (gąsienice motyli), roznoszenie chorób(komary-malarie, kleszcze-boreliozę, karaluchy) i niszczenie upraw(turkuć podjadek).
Rola owadów w pigułce. Więcej informacji znaleźć może w książkach poświęconych na ten temat.
norcia
0
norcia | 8 lat temu | 5595 pkt
Są, jak prawie wszystko w przyrodzie, m.in. częścią łańcucha pokarmowego. Jednak zapotrzebowanie na szarańczę czy karaluchy w przyrodzie może mieć jedynie Pan Bóg, bo tylko on sam jeden wie, po co nam one...
Madziulka
0
Madziulka | 7 lat temu | 48593 pkt
Wiele z owadów ma ogromne znaczenie dla człowieka. Np. pszczoła miodna, którą człowiek hoduje i wykorzystuje do produkcji miodu już od ponad 7000 lat. Dowodem na to są rysunki naskalne, namalowane w jaskiniach zamieszkiwanych przez ludzi pierwotnych. Wosk pszczeli wytwarzany przez te owady używany jest także do produkcji świec, gumy do żucia oraz smarów. Oprócz zastosowań przemysłowych owady spełniają też istotne role ekologiczne. Osy, chrząszcze, muchówki i motyle żywiąc się nektarem kwiatów przyczyniają się znacznie do ich zapylania, przenosząc pyłek na swych odnóżach z kwiatka na kwiatek. Dzięki temu rośliny kwiatowe i owocowe mogą się ze sobą krzyżować i rozmnażać.

Owady zajmują też ważne miejsce w łańcuchu pokarmowym. Stanowią pożywienie dla licznych ptaków, ssaków, gadów, płazów, a także niektórych ryb. Same owady z kolei żywią się najczęściej martwą materią, np. padliną lub opadłymi resztkami roślin (np. larwy, chrząszcze) i spełniają w ten sposób ważną funkcję w rozkładaniu i uwalnianiu produktów organicznych. Niektóre owady zjadają mniejsze owady, które mogą być szkodliwe dla człowieka. Przykładem mogą być ważki żywiące się komarami, oraz biedronki zjadające mszyce. Czasem rolnicy specjalnie wpuszczają biedronki na swoje uprawy, aby pozbyć się owadów-szkodników.

Obecność owadów w naturze może być też czasem niekorzystna dla człowieka. Wiele spośród nich jest szkodnikami i powoduje ogromne straty w uprawach rolniczych. Ponadto owady mogą przenosić choroby. Muchy żerujące na odchodach przenoszą dur brzuszny, pchły dżumę, a komary żółtą febrę i malarię. Ugryzienia owadów powodują przykre swędzenie, czasem opuchliznę, a ugryzienie przez muchę tse-tse może spowodować groźną śpiączkę. Termity i korniki mogą naruszyć konstrukcje drewnianych budynków, a mole powodują szkody w ubraniach. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze to co szkodliwe dla człowieka jest złe dla natury. Działalność owadów jest niezbędna w środowisku naturalnym do zachowania równowagi ekologicznej. Dlatego też w wielu krajach zagrożone wyginięciem gatunki owadów są pod ochroną. W Polsce obowiązuje zakaz zbierania, zabijania, wywożenia za granicę oraz hodowli jaj, larw, poczwarek i dorosłych owadów które objęte są ochroną. Na liście chronionych gatunków w Polsce znajduje się 31 owadów.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.