Jakie istnieją wróżby andrzejkowe i jak się je robi?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Tradycje andrzejkowe w Polsce mają wielowiekową tradycję - pierwsze wzmianki o tych zwyczajach pochodzą z XVI wieku. Odprawia się w tym dniu wróżby, w których nigdy nie uczestniczyły kobiety zamężne i starsze ani mężczyźni. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną była wróżba z lanego na wodę roztopionego wosku lub rozgrzanego ciekłego ołowiu, a następnie wspólne badanie zastygłego kształtu lub cienia przezeń rzucanego na Ścianę. Podobną wróżbą było palenie papieru i obserwowanie ruchliwych cieni na Ścianie. Pomocne były też różne przedmioty jak np. kłębki kądzieli symbolizujące dziewczynę i miłego jej sercu chłopca. Kłębuszki te podpalano i kiedy uleciały w górę obserwowano, czy połączą się i razem spłoną, co wróżyło gorącą dozgonną miłość; na wodę puszczano też dwie igły lub Świeczki umocowane na tekturkach lub w łupinkach orzechów. Obserwowano czy para się połączy, pobożne zaś panny na Śląsku puszczały na wodę trzy igły lub Świeczki, bowiem trzecia symbolizowała księdza, który związek miał pobłogosławić przed ołtarzem.
Takich andrzejkowych wróżb była nieskończona ilość, były też one wymyślane na miejscu, w zależności od potrzeb i fantazji wróżących sobie dziewcząt. Kilka przykładów współczesnych wróżb andrzejkowych:

1)Każda z dziewczyn bierze kość i układa ją w pokoju w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, z kolei do pokoju wpuszczany jest pies, której kość pies wybierze i zje ta dziewczyna może liczyć na szybki ożenek. Mądrzejsze dziewczyny smarowały kość świeżym masłem by sprowokować pieska do zjedzenia kości.
2) Dziewczyny ustawiają buty po lewej stronie nogi jeden za drugim w pokoju a następnie ostatni but przestawiają na początek tak długo, aż pierwszy but nie dotknie progu. Dziewczyna, której but pierwszy dotrze do progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
3) Trzeba obrać jabłko tak, aby powstała jedna cała obierka następnie rzucić ją za siebie, kształt obierki oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża.
4) Należy pociąć czystą białą kartkę na 13 równych części. Na 6 z nich napisać swoje najskrytsze marzenia, najlepiej wodoodpornym pisakiem. Wymieszać karteczki ale nie składać ich. Wszystkie 13 karteczek położyć na dnie dużej szklanej miski i powoli wlewać wodę. Obserwować dokładnie zapisane karteczki, która pierwsza wypłynie na powierzchnie wody, to marzenie pierwsze się spełni.
lady-margot
0
lady-margot | 8 lat temu | 77201 pkt
Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Do miski trzeba nalać zimnej wody, a w garnuszku roztopić wosk. Do wróżenia potrzebny jest jeszcze klucz. Każda osoba leje ciepły wosk przez dziurkę od klucza, który nad miską z wodą trzyma druga osoba. Wosk natychmiast zastyga. Forma, która powstała symbolizuje naszą przyszłość. Interpretacja zależy już od każdego z osobna.

Kolejna wróżba jest dla dziewczyn. Trzeba wcześniej wyciąć najlepiej z czerwonego kartonu serce. W środku wypisujemy imiona mężczyzn - im więcej tym lepiej. Następnie igłą przekłuwamy każde imię tak, aby powstały widoczne dziurki. Wróżba jest prosta: Osoba, która przygotowała serce trzyma je tak aby dziewczyny nie widziały imion. Każda podchodzi i wbija igiełkę w jedną z dziurek. Imię, na które trafi to imię jej przyszłej sympatii.

Kolejną wróżbę z zapałkami każdy może sobie zrobić sam. Przed rozpoczęciem wróżby musimy pomyśleć nasze najskrytsze życzenie. Potem zapalamy dwie zapałki i trzymamy je równolegle do siebie. Jeśli płomienie tych zapałek skłaniają się ku sobie nasze życzenie spełni się w ciągu jednego roku. Jeśli jednak nie stanie się tak, przyszłość naszego marzenia może być niepewna.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.