Jakie są skutki uboczne przy stosowaniu leku Metotreksat?

Mam dopiero 22 lata. Od pewnego czasu przyjmuję ten lek w dawce 15 mg tygodniowo dodatkowo biorę jeszcze kwas foliowy(30mg). Z jakimi skutkami ubocznymi mogę mieć do czynienia?
Aneczka
zapytał 6 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Madziulka
0
Madziulka | 6 lat temu | 48593 pkt
Leczenie metotreksatem charakteryzuje się ryzykiem wystąpienia szeregu objawów niepożądanych. Do najczęstszych z nich zalicza się:
* dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
* uszkodzenie wątroby,
* niedokrwistość,
* uszkodzenie szpiku,
* uszkodzenie nerek,
* zwiększona zapadalność na nowotwory.
Wśród dolegliwości żołądkowo-jelitowych można wymienić takie jak nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu czy zapalenie jamy ustnej. Część z tych dolegliwości można zniwelować stosują lek iniekcyjnie zamiast doustnie.
Metotreksat silnie oddziałuje na wątrobę, dlatego należy robić kontrolne badania tego narządu. Podczas leczenia należy bezwzględnie zaprzestać spożywania alkoholu – który także negatywnie wpływa na wątrobę. Osoby systematycznie spożywające alkohol nie kwalifikują się do leczenia tym specyfikiem.
Metotreksat wpływa na zmniejszenie ilości płytek krwi i limfocytów już w pierwszych tygodniach stosowania. Może to prowadzić do niedokrwistości – anemii.
Uszkodzenie szpiku może nastąpić we wczesnych etapach leczenia. Często jest to spowodowane omyłkowym dawkowaniem leku oraz łączeniem go z innymi lekami immonosupresyjnumi. Dlatego istotne są stałe badania chorego.
Metotreksat jest w pewnej ilości filtrowany również przez nerki. Dlatego także powinno się monitorować ich kondycję i nie dopuścić do uszkodzenia.
Z racji swojego charakteru leczenie metotreksatem podwyższa ryzyko zapadnięcia na nowotwory i chłoniaki. Z tego powodu część lekarzy odradza stosowanie metotreksatu z innymi lekami immunosupresyjnymi.
Aneczka
0
Aneczka | 6 lat temu | 210 pkt
DZiękuję.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.