Jakie stereotypy krążą o Rosjanach?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Stereotyp jest to konstrukcja myślowa, zawierająca komponent poznawczy (zwykle uproszczony), emocjonalny i behawioralny, zawierająca pewne fałszywe przeświadczenie, dotyczące różnych zjawisk, w tym innych grup społecznych, narodów, grup etnicznych (stereotypy etniczne, narodowe).

Rosjanin zgodnie ze stereotypem to gorliwy wyznawca prawosławia, który często nadużywa alkoholu, a zawodowo zajmuje się przemytem, rozbojem bądź handlem na bazarku. Bywa grubiańskim i zarozumiałym nacjonalistą, ale także otwartym i gościnnym kompanem do kieliszka.

Na całym świecie panuje stereotyp o umiłowaniu Rosjan do wódki i innych wyskokowych napojów. Dla wielu Europejczyków (w tym także Polaków) Rosjanie są wiecznie pijani, alkoholizm to cecha narodowa, a ilość wypijanej przez przeciętnego Rosjanina wódki nie mieści się wielu w głowach.

Rzekoma szalejąca przestępczość i korupcja to kolejny element stereotypowego wyobrażenia Rosji. Niektórym wydaje się, że morderstwa czy kradzieże są normalnymi zjawiskami w Rosji. Sytuację taką potęgują różne filmy dokumentalne poświęcone korupcji i przestępstwom popełnianym w Rosji. Samo istnienie pojęcia "ruska mafia" także nie sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku Rosji.

Zacofanie, niegospodarność i brak przedsiębiorczości to kolejne cechy, które przypisujemy naszym wschodnim sąsiadom. Faktem jest, że w Rosji wciąż aktualnym problemem jest głód i bieda. Duża część społeczeństwa żyje na granicy ubóstwa. Warto tutaj jednak podkreślić typową dla Rosji przepaść pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi warstwami społeczeństwa.

Rosjanie obok Niemców są nacją, której przypisujemy militarystyczne skłonności. Uważamy ich za ludzi zaborczych i dążących do panowania nad innymi - najlepiej nad wszystkimi. Wynika to zapewne w dużej mierze z naszej wspólnej historii, a także z historii Rosji z czasów ZSRR - potęgi militarnej, lubującej się w demonstracji siły.

Jeśli chodzi o stereotypy pozytywne, cechy, które przypisujemy Rosjanom, to są to cechy typowe dla Słowian - ludzi ze wschodu: otwartość, życzliwość i gościnność. Oprócz tego jawią się nam oni jako ludzie towarzyscy, weseli i lubiący się bawić.

Źródło: "Polacy i Rosjanie — przezwyciężanie uprzedzeń" pod red. A. Lazari i T. Rongińskiej, Łódź 2006
schwepps800
0
schwepps800 | 8 lat temu | 280 pkt
O Rosjanach? Ja znam kilka. Że piją więcej wódki niż my (o ile to możliwe), są bardzo bardzo biedni na wsiach a bogaci w miastach (ruska mafia). Teraz dochodzi kolejny stereotyp: nienawidzą Polaków, zestrzelili samolot z nieprzychylnym im prezydentem, zaplanowali zamach razem z rządem Tuska. Historia pokazuje, że Polak z Rosjaninem nie może żyć w zgodzie i miłości.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Jeśli chodzi o stereotypy dotyczące Rosjan to głównym jest ogromne spożycie alkoholu. O zamiłowaniu Rosjan do wódki krążą już niemal legendy. Co więcej mówi się także o ich grubiaństwie i zacofaniu, może się to wiązać z biedą jaka niestety panuje w tym kraju. Poza tym chyba każdy z nas słyszał o rosyjskiej mafii, której boi się nawet policja. Rosjanie według stereotypów chcą panować nad światem, co może być wynikiem ich bardzo prostego myślenia. Jednak to wszystko to jedynie puste stereotypy, w które lepiej nie wieżyć, gdyż o naszym narodzie też jest ich sporo.
synek
0
synek | 6 lat temu | 5037 pkt
Głównym stereotypem o Rosjanach jest nazywanie ich alkoholikami. Z drugiej strony jest to po części prawda. Rosjanie piją bardzo dużo alkoholu w porównaniu do innych krajów. Wielu z nich potrafi wypić ogromne ilości alkoholu.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.