Kiedy następuje zmiana czasu- z letniego na zimowy?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

schwepps800
0
schwepps800 | 8 lat temu | 280 pkt
Zmianę czasu z letniego na zimowy stosuję się nie tylko w Polsce, ale i w ok. 70 krajach. W Polsce czas letni wprowadza się i odwołuje zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2004 roku. Zmienia się wtedy z 2.00 na 3.00. Odbywa się to różnie w zależności od roku. Zawsze w marcu zmienia się tylko dzień, między 25 a 30 marca.
nanabana
0
nanabana | 8 lat temu | 279 pkt
Z letniego na zimowy niestety nie w marcu, a w październiku. W ostatnich latach w ostatnim tygodniu października w zależności od tego którego wypada noc z soboty na niedziele. Przesuwamy wtedy zegarki tak jak wspomniał schwepps800 z 2:00 na 3:00. W tym roku przesuwamy 31 października, natomiast w 2011 będziemy przesuwać 30. Służy to przede wszystkim efektywniejszemu wykorzystywaniu światła słonecznego, a w efekcie mniejszemu zużyciu prądu.
lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Czas z letniego na zimowy zmieniamy w nocy z soboty na niedzielę, zazwyczaj jest to ostatni weekend października (w tym roku było to z 29 na 30 października). Zegarki przestawiamy z godziny 3.00 na 2.00, śpimy zatem godzinę dłużej. Taka zmiana czasu obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie, w tym w całej Europie, z wyjatkiem Islandii. Ma to na celu wydłużenie jasnego poranka - dzięki przestawieniu czasu na zimowy rano szybciej robi się jasno (choć za to wcześniej robi się ciemno popołudniu). I odwrotnie: dzięki zmianie z zimowego czasu na letni (w ostatnią niedzielę marca) dłużej w ciągu dnia jest jasno, efektowniej można zatem wykorzystać światło dzienne, dzięki czemu oszczędzamy na energii.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.