Kim był i kiedy zmarł św. Stanisław Kostka?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

patrycjao19
1
patrycjao19 | 7 lat temu | 3382 pkt
Święty Stanisław Kostka urodził się na Mazowszu, w małej wiosce Rostkowo. Pierwsze wiadomości szkolne zdobywał w domu. Taki był w tych czasach zwyczaj. Gdy miał lat 14, rodzice wysłali go na dalszą naukę, wraz z jego bratem Pawłem, do Wiednia. Chłopcy zamieszkali w internacie (konwikcie) ojców jezuitów. Tam też uczęszczali do szkoły. Chłopcy, którzy uczyli się u ojców jezuitów uczestniczyli w
codziennej Mszy św., codziennej wspólnej modlitwie, comiesięcznej spowiedzi i Komunii św. Świętemu Stanisławowi bardzo się to podobało, lubił być blisko spraw Bożych. Na początku miał trudności z nauką, ale przez swoją pracowitość stał się jednym z lepszych uczniów. Po pewnym czasie w sercu św. Stanisława zrodziła się myśl, aby być jeszcze bliżej spraw Bożych, postanowił zostać zakonnikiem. Ponieważ nie był pełnoletnim, nie mógł zrealizować swojego marzenia, potrzebował na to zgody rodziców, a oni na to się nie zgadzali. Po długich i starannych przemyśleniach i przygotowaniach, podjął decyzję ucieczki z Wiednia. Jego droga była bardzo długa i wyczerpująca. Szczęśliwie, przy pomocy dobrych ludzi, dotarł do Rzymu, do klasztoru ojców jezuitów. Tam spotkał dobrego zakonnika, który na próbę przyjął św. Stanisława do życia wspólnoty zakonnej. Wszyscy zakonnicy podziwiali dużą jego odwagę i mocne przywiązanie do spraw Bożych. W październiku z wielką radością złożył śluby zakonne, był bardzo szczęśliwy. Szczęście Stanisława nie trwało jednak długo, zmarł w roku następnym, 15 sierpnia 1568. Miał 18 lat.
Malgorzata
0
Malgorzata | 8 lat temu | 395 pkt
Św. Stanisław Kostka był polskim jezuita, świętym katolicki, patronem Polski. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku.
XkahaX
0
XkahaX | 8 lat temu | 4996 pkt
To polski święty żyjący w XVI w. Jego marzeniem było zostać księdzem, jednak nie pozwolono mu z uwagi na jego młody wiek. Był on słabego zdrowia i obawiał się, że nie dożyje święceń. Dlatego też wybrał się w pieszą podróż do Watykanu, by prosić o zgodę papieża. Ten udzielił mu święceń. Stanisław zmarł jednak w drodze powrotnej. Przynajmniej tak głosiła opowieść mojego księdza na religii w podstawówce:) Św. Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży.
lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Święty Stanisław Kostka to polski jezuita, urodzony w 1550 roku, kanonizowany w 1726 roku. Pochodził on z rodziny magnackiej. Był wszechstronnie uzdolniony, uczęszczał do kolegium jezuickiego w Wiedniu. Wbrew woli rodziny został przyjety do zakonu przez św. Piotra Kanizjusza i św. Franciszka Borgię. Zmarł po kilku miesiącach nowicjatu w Rzymie w 1568 roku. Święty Stanisław Kostka jest patronem młodzieży polskiej.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.