Kim jest oportunista?

lady-margot
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

szabu
0
szabu | 8 lat temu | 6398 pkt
Ma wiele wspólnego z konformistą. Oportunista postępuje różnie w zależności od sytuacji, w jakiej się znajduje. Ma to zwykle na celu uzyskanie jakichś korzyści, zysku. To osoba bez własnych zasad, naginająca je dla osiągnięcia celu.
XkahaX
0
XkahaX | 8 lat temu | 4996 pkt
Jest to jedna z postaw ludzkich. Polega przede wszystkim na niesprzeciwianiu się, nie wyłamywaniu się. Nie czyni się tego jednak ze względów ideowych, lecz by uzyskać korzyści, jak najlepiej wyjść z danej sytuacji. Oportunista często postępuje wbrew własnym poglądom, gdyż ich ujawnienie mogłoby być dla niego niekorzystne. Np. w czasach komunizmu, ktoś kto nie zgadzał się z tą ideologią zapisywał się do Partii, by uzyskać wygody, a po upadku PRLu pokazuje, że był jego przeciwnikiem.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Oportunista to określenie osoby, która stara sią nie wyłamywać z powszechnie obowiązujących reguł. Podporządkowywuje się wszystkim zasadom obowiązującym w grupie. Postawa taka ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Jest krytykowana głównie za to, że osoby ją wyznające, nie mają własnego zdania, dają sobą kierować. Co więcej nie umieją się sprzeciwic i nie wykazują, ani odrobiny asertywności. Jednak z drugiej strony starają się one nie wzbudzać zbędnych kłótni poprzez swój sprzeciw. Umieją iść na kompromizm.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.