Kogo określa się mianem "człowieka renesansu"?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

punix
0
punix | 8 lat temu | 1076 pkt
Człowiek renesansu to erudyta, osoba posiadająca dużą wiedzę z różnych zakresów nauki, znająca różne języki obce, potrafiąca się odnaleźć w każdej sytuacji. Określenie to nawiązuje do epoki renesansu, kiedy to nastąpił gwałtowny rozwój nauki i kultury. Typowi humaniści renesansowi umieli posługiwać się łaciną i innymi językami, interesowali się literaturą, sztuką i muzyką, czytali pisma filozoficzne i naukowe. Przykładem może być postać Leonarda da Vinci - genialnego artysty, lecz i naukowca, badacza, wynalazcy. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z coraz większą specjalizacją się ludzi nauki i kultury w określonych, wąskich dziedzinach, postawa taka, choć cenna, nie należy do częstych.
Goszka
0
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
W dzisiejszych czasach postać człowieka-renesansu powoli zanika. Obecnie dominuje pogląd, iż należy wyspecjalizować się w konkretniej dziedzinie, a tylko wąska specjalizacja jest w stanie zapewnić zarobek. Człowiek renesansu XXI wieku natomiast nie tylko jest ekspertem w swojej dziedzinie, ale też interesuje się literaturą, sztuką, polityką bieżącą. Jeśli ma zamiłowanie do nauk ścisłych, nie ogranicza się tylko do nich. Natomiast dzisiejszy "humanista" - nie odrzuca matematyki i innych przedmiotów ścisłych.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Określenie człowiek renesansu nawiązuje do XV-wiecznej epoki. Jak wiemy renesans do doba, w której szczególną uwagę przywiązywano do człowieka, jego rozwoju, fizjonomii, uczuć, czy umysłu. W owym czasie tworzyli wybitni artyści, czy naukowcy. Wielu z nich nie zajmowało się tylko jedną dziedziną rozwoju. Tworzyli na wielu płaszczyznach, które często się od siebie różniły. Stąd pojęcie człowieka renesansu. Dosłownie oznacza ono osobę, która posiada wszechstronne wykształcenie, jest obyta kulturowo, zna wiele zagadnień z różnych, odmiennych dziedzin nauki, umie odnaleźć się w wielu często skranych sytuacjach. Najpopularniejszym człowiekiem renesansu był Leonardo da Vinci.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.