Kto i po co napisał Biblię?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Martusia12
0
Martusia12 | 8 lat temu | 202 pkt
Biblia nie ma jednego autora. Pod tym względem można ją porównać do słownika czy encyklopedii nad którą przez lata pracuje wiele osób, speców z wielu dziedzin. Teksty zawarte w Biblii (ewangelie, listy apostolskie, jest nawet bajka (!), hymny...) zostały spisane w czasach Chrystusa i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do czasu rewolucji w hierarchii kościelnej, wogóle - tworzenia się kościoła jako instytucji - nie były one w żaden sposób usystematyzowane. Wiele z nich wręcz przekoloryzowane. Każdy - nawet ten, który nie miał bezpośrednikego kontaktu z Chrystusem - chciał bowiem coś o Nim napisać i dać temu świadectwo. Dopiero któryś synod biskupi (nie pamiętam który) ustalił, które pisma rzeczywiście zostały napisane pod natchnieniem Ducha Świętego i włożył je w tzw. kanon, czyli Biblię. Pierwsza Biblia w języku polskim została spisana przez ks. Jakuba Wujka (1599), później była Biblia Gdańska, Biblia Królowej Zofii... i wiele innych przekładów. Dziś najbardziej rozpowszechnionym tłumaczeniem jest tzw. "Tysiąclatka" - Biblia Tysiąclecia wydana przez opactwo - jeśli się nie mylę - Benedyktynów.
Nawrotka
0
Nawrotka | 7 lat temu | 392 pkt
Po pierwsze BIBLIĘ NAPISALI LUDZIE. Wiele przypowieści zawartych w Biblii wywodzi się z mitów sumeryjskich. Od wieków ludzie mieli jakieś religie - wcześniej np mieli mitologię, którą również napisali ludzie.
Po co? A no np po to by objaśniała ludziom skąd wział sie swiat, biblia miała też za zadanie służyć przyklądem jak powinniśmy postępowac w życiu. Kto jednak studiował biblie wie że nie wszystkie opisane historie nadaja sie na wzorzec z którego mamy brać przykład. Ogólnie jednak jest to ksiega napisana by pomoc ludziom odróznic dobro od zła.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.