Którędy najszybciej ucieka ciepło z organizmu?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

5 odpowiedzi obeznanych

schwepps800
0
schwepps800 | 8 lat temu | 280 pkt
Ciepło w organizmie jest produkowane we wszystkich tkankach, natomiast tracone tylko przez te, które posiadają bezpośredni kontakt z otoczeniem, czyli przez skórę, również przez drogi oddechowe.
Sposobów utraty ciepła z ciała jest co najmniej kilka, najważniejsze to przewodnictwo oraz parowanie (potu)i promieniowanie. Dlatego tak ważne jest w zimne dni odpowiednie ubranie, osoby które natura pozbawiła naturalnej ochrony w postaci włosów, nie mogą zapominać o nakrywaniu głowy.
Najszybciej odmrożeniom ulegają wystające części ciała, jakkolwiek to zabrzmiało;) Więc chrońmy swoje uszy, nosy i kończyny na mrozie.
mbzyk12
0
mbzyk12 | 8 lat temu | 140 pkt
Ciepło ponieważ ma tendencję unoszenia się do góry, więc najłatwiej ucieka przez głowę. Poza tym ciepło ucieka przez wszystkie części ciała wydostając się przez skórę jeśli nie są czymś okryte. W zimie należy zakrywać najwięcej odkrytych części ciała ile się da, aby nie doprowadzić do wyziębienia organizmu. W lecie natomiast ciało broni się przed przegrzaniem wydzielając pot.
lady-margot
0
lady-margot | 8 lat temu | 77201 pkt
Z naszego ciała ciepło najszybciej ucieka przez głowę. Dlatego właśnie powinno się nosić ciepłe czapki zimą. A kiedy zmarzną nam dłonie można w łatwy sposób szybko je ogrzać właśnie wsuwając je między czapkę a skórę głowy.
BarbaraK
0
BarbaraK | 8 lat temu | 70 pkt
Ciepło ucieka z każdego organizmu głownie poprzez wystające części ciała tj. : uszy, nos, palce, a najbardziej przez głowę. Można zaobserwować rożną wielkość uszu, nosa u różnych ras ludzi lub zwierząt. Zależnie od panującego klimatu na Ziemi, każda rasa przystosowała się naturalnie do życia na danym obszarze np. Afrykanie mają większe uszy, nosy, wargi przez co mogą się szybciej ochłodzić latem, kiedy panują bardzo wysokie temaperatury. Także zwierzęta żyjące w okolicach polarnych (niedźwiedzie itp.) mają mniejsze uszy od zwierząt zyjących w ciepłych krajach, po to aby zatrzymać ciepło, (mają też więsze rozmiary ciała). Na podstawie tego przykładu widać, iż zewnętrzne, wystające partie ciała, miały istotny wpływ na przystosowanie się do życia na Ziemi w konkretnych warunkach. Dlatego też, ochrona uczu, nosa i głowy wpływa na zatrzymanie ciepła w organizmie.
krawczyk.ania89
0
krawczyk.ania89 | 5 lat temu | 43850 pkt
Najszybciej ciepło ucieka z organizmu przez głowę. Pomimo tego, w największe mrozy, ludzie nie noszą czapek. A później narzekają że im zimno. Trzeba uważać również, żeby nie wychłodzić organizmu.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.