Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
1
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Przede wszystkim na początku należy zwrócić uwagę na to, czy właściciel jest osobą uczciwą i wynajmuje legalnie, a więc czy będzie można podpisać umowę najmu. Jest to o tyle ważne, że precyzuje zobowiązania obu stron w trakcie najmu, co może okazać się ważne np. przy konieczności napraw czy też zmian, które chcemy wprowadzić. Dodatkowo umowa zawiera okres wypowiedzenia, który zabezpiecza zarówno właściciela, jak i najemcę i chroni tego ostatniego przed wyrzuceniem z mieszkania z dnia na dzień.

Wynajmując mieszkanie warto zwrócić uwagę na szereg kwestii związanych z jego stanem: na instalacje (prądu, gazu, ogrzewanie), na umeblowanie, na podłogi, sufity. Jeśli np. w mieszkaniu nie ma ogrzewania, to musimy się liczyć z koniecznością zakupu grzejników na prąd, co wiąże się z dużymi rachunkami. Podobnie instalacja grzewcza gazowa może okazać się kosztowna. Jeśli w mieszkaniu są stare okna to wiadomo, że zimą może być zimno, a to również wiąże się z wyższymi rachunkami z jednej strony, zaś z niższym komfortem mieszkania z drugiej. Jeśli na ścianach jest grzyb to wiemy, że w mieszkaniu jest wilgoć, która może niszczyć nasze rzeczy i nadwerężyć zdrowie. Jeśli np. na suficie są zacieki, możemy sądzić, ze sufit jest nieszczelny.

Ważne jest również usytuowanie mieszkania - jeśli znajduje się ono na najwyższym piętrze budynku, wówczas w lecie może w nim być gorąco, a w zimie zimno. W przypadku kamienic mieszkanie na parterze będzie zimne - trzeba to wziąć pod uwagę.

Kolejna kwestia to umeblowanie. Meble nie muszą być najwyższej jakości, ale jeśli w mieszkaniu stoją szafy pamiętające początki poprzedniego ustroju to istnieje prawdopodobieństwo, że są w nich korniki, które mogą przejść również na nasze własne drewniane meble, jeśli takie mamy. Z kolei łóżko, jeśli jest stare, może być nie do końca sprawne, więc warto je obejrzeć w poszukiwaniu uszkodzonych zawiasów czy pleśni. Kolejną kwestią jest rozkład okien w mieszkaniu - jeśli mieszkanie jest małe i okna są tylko po jednej stronie, często razem z wejściem, to należy wziąć poprawkę na to, że może być trudno wywietrzyć mieszkanie w lecie. Inną ważną kwestią związaną z wietrzeniem jest rozkład kuchni - jeśli jest ona oddzielona i ma własne okna to świetnie, ale jeśli aneks kuchenny znajduje się na ślepej ścianie i nie ma okapu to nie dziwmy się, że całe mieszkanie może być przesiąknięte zapachem smażonej cebuli czy gotowanej. kapusty.

Inna ważna kwestia to sąsiedztwo - jeśli wynajmujemy mieszkanie w starej, zniszczonej kamienicy, w której mieszka nieciekawe towarzystwo, to musimy liczyć się z możliwością kradzieży czy awantur ze strony pijanego sąsiada. Warto zwrócić uwage, co znajduje się w sąsiedztwie - czy nie ma klubu, pubu, sklepu monopolowego - takie miejsca mogą wiązać się z hałasem, który może nam przeszkadzać. Również droga szybkiego ruchu może nam np. wiosną czy w lecie uniemożliwić otwieranie okien czy suszenie prania na balkonie.

Kolejną kwestią jest parking - jeśli mamy samochód to musimy wziąć poprawkę na to, że nie zabierzemy go ze sobą do mieszkania. Jeśli wynajmujemy mieszkanie w ścisłym centrum dużego miasta, gdzie obowiązują zakazy wjazdu i parkowania, to albo będziemy musieli zrezygnować z auta (lub trzymać je na parkingu u znajomych), albo należy szukać mieszkania, do którego przynależy miejsce do parkowania (legalnie i zgodnie z prawem). Często wiąże się to z dodatkowymi opłatami, o które warto zapytać.

Wynajmując mieszkanie warto również poprosić właściciela o pokazanie faktur za media ostatnich najemców, jeśli tylko jest taka możliwość. Zyskamy wówczas pewność, że rachunki nie przerosną naszych oczekiwań. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas warto popytać wśród znajomych mieszkających w podobnych warunkach, gdyż może się okazać, że mieszkanie w kamienicy nie jest dla nas najlepszym wyjściem ze względu za wysokie rachunki za ogrzewanie. Na koniec warto zwrócić uwagę na wyposażenie mieszkania - jeśli znajdują się w nim rzeczy, których chcemy
onka89
0
onka89 | 8 lat temu | 3391 pkt
Z doświadczenia wiem, że należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę... Czy cena oddaje stan mieszkania. Trzeba też wziąść pod uwagę media, jakie musimy płacić oddzielnie, i co w nich jest.
Inną ważną sprawą jest lokalizacja. Jest to ważne, żeby później nie okazało się, że żeby się gdziekolwiek dostać, potrzebujemy np. 2 godziny, bo na dłuższą metę bywa to męczące.
Trzeba też zastanowić się, z kim wynajmuję się mieszkanie.
Trzeba także przyjrzeć się okolicy, dowiedzieć się, czy jest tam bezpiecznie, czy w pobliżu są jakieś sklepy, apteka, przystanki, itp.
0
Ja również uważam, że cena jest kluczowa. Bo jeśli jest za wysoka to pozostaje sprawdzć czy bardziej nam sie nie opłaca samemu kupić nieruchomość niż przepłacać w nie swoim. Wystarczy zobaczyć jak wyglądają kawalerki wrocław i ile kosztują i się zdecydować co wybieramy. Bo ceny wynajmu są czasami kosmiczne i zupelnie nie uwzględniają, że co innego płacić na swoje a na czyjeś. – lukru

– 3 lata temu

Lennykable
0
Lennykable | 6 lat temu | 61529 pkt
Ważne jest również, by zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne wychodzi nieraz bardzo drogo, z kolei z piecem bywa zimno, szczególnie w starych domach.
Jeszcze inną sprawą jest to, by zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju usterki, tak, by potem nie okazało się, że musimy za nie płacić z kaucji.
Istotne jest również, by zwrócić uwagę na bezpieczeństwo okolicy i sąsiedztwo.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.