Na czym polega zabieg in vitro?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

onka89
0
onka89 | 8 lat temu | 3391 pkt
Jest to sztuczne zapłodnienie. Zabieg ten jest wykonywany poza organizmem człowieka. Polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w wyniku czego powstaję nowe życie ;). Zabieg ten jest wykonywany poza układem rozrodczym, dlatego też jest nazywanym sztucznym zapłodnieniem.
Madziulka
0
Madziulka | 7 lat temu | 48593 pkt
Zapłodnienie pozaustrojowe jest techniką wspomaganego rozrodu i objawową metodą leczenia niepłodności. Wspomaganie rozrodu, tzw. ART (ang. assisted reproductive technologies) obejmuje kilka różnych zabiegów odbywających się na poziomie komórkowym, a ich wspólnym mianownikiem jest przebieg in vitro, czyli poza organizmem żywym. ART traktuje się je jako ostaną szansę na poczęcie i zrodzenie biologicznego potomka, kiedy inne metody leczenia zawiodły. Nauka używa na określenie ‘zapłodnienia pozaustrojowego’ terminu in vitro fertilisation (IVF), który pochodzi z łacińskiej nomenklatury badań laboratoryjnych. Badania te dzieli się na dwa rodzaje:
in vivo – doświadczenie odbywające się w warunkach laboratoryjnych, ale wewnątrz organizmu żywego;
in vitro – doświadczenie mające miejsce poza organizmem żywym, dosłownie ‘w szkle’.
Zapłodnienie in vitro odbywa się zatem poza ciałem kobiety na plastikowych szalkach. Polega na pobraniu gamet męskich i żeńskich i połączeniu ich w inkubatorze bądź pod mikroskopem. Kiedy zapłodniona komórka zaczyna się dzielić, zarodek przenoszony zostaje do organizmu matki, by mógł zagnieździć się w ścianie macicy. Aby zwiększyć powodzenie zabiegu, pobiera się więcej komórek jajowych i wszczepia dwa, czasem trzy zarodki. Część z nich zostanie stracona, ze względu na wady genetyczne. Jeśli dojdzie do zapłodnienia większej liczby gamet niż można wszczepić matce, zamraża się je albo oddaje do adopcji innej parze. Jeśli jeden z partnerów lub para nie mają swoich komórek płciowych, mogą skorzystać z gamet dawców.
Powodzenie in vitro szacuje się na 20–30% w zależności od wieku matki. Kobieta starająca się o dziecko powinna do zabiegu przystąpić przed 40. rokiem życia ze względu na starzenie się komórek jajowych i zbliżającą się menopauzę. Szacuje się, że po 44. roku mniej niż procent leczonych kobiet rodzi dziecko, nawet jeśli poczęło się z komórek dawców. Związane jest to bowiem ze zmianami w gospodarce hormonalnej i w obrębie błony śluzowej macicy. W Polsce nie ma jeszcze ustawy, która regulowałaby kwestie wiązane z wiekiem przyszłej matki.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.