Na ile pewne są wyniki testów ciążowych zakupionych w aptece?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności hormonu HCG. Gonadotropina łożyskowa jest hormonem występującym u kobiet we wczesnym okresie ciąży, wytwarzana w łożysku. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy. Przed wykonaniem testu należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, ponieważ nieprawidłowe wykonanie testu może spowodować błędny wynik. Rzetelność wyników testów dostępnych w aptekach szacuje się na ok. 90% do 99% w przypadku najczulszych testów dostępnych obecnie na rynku. Należy jednak podkreślić, że negatywny wynik nie oznacza całkowitej pewności braku ciąży, choć jest to bardzo prawdopodobne - dlatego warto jednak powtórzyć test po kilku dniach. Fałszywy wynik pozytywny może być spowodowany różnymi czynnikami, np. obecnością białka w moczu, spowodowaną chorobą nerek, zażywane leki zawierające hormon hCG, niektóre choroby nowotworowe, torbiele jajników, ciąża pozamaciczna. Czynniki te mogą spowodować, że test będzie fałszywie pozytywny. Dlatego też całkowitą pewność odnośnie ciąży może dać tylko lekarz, który stwierdzi to na podstawie badania ginekologicznego lub USG. Trzeba ponadto pamiętać, że test wykonany za wcześnie może nie pokazać ciąży, ponieważ stężenie hormonu - gonadotropiny kosmówkowej było za niskie, i test nie wykrył jej obecności. W razie wątpliwości, należy powtórzyć test po upływie 6 dni.
aleksandrunia
0
aleksandrunia | 7 lat temu | 1277 pkt
Na opakowaniu zawsze podana jest wiarygodność testu w procentach. Zazwyczaj jest to 99%. Jednakże zdarza się że testy ciążowe się mylą. Najlepiej testy takie robić rano z porannego moczu. Stężenie badanego hormonu w moczu jest wtedy największe.
Smerfetka
0
Smerfetka | 5 lat temu | 31937 pkt
Pewność wyników jest bardzo duża. Może się jednak zdarzyć, że test nie wykryje zbyt częstej ciąży. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że negatywny wynik będzie fałszywy. Rzadko się zdarza, że wynik pozytywny będzie przekłamany. Zawsze dla pewności dobrze jest wykonać badanie z krwi.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.